OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 24 MARCA NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia.

2. Dziś po mszy o godz. 11.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną. Natomiast w Wielki Piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.00.

3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

4. Jutro od godz. 8.00 odwiedzimy z posługą sakramentalną chorych zgłoszonych uprzednio w zakrystii.

5. W ubiegły wtorek zakończyły się nasze parafialne rekolekcje. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy pomogli w ich organizacji. Kapłanom, siostrom zakonnym, panom organistom, chórowi, Rycerzom św. Jana Pawła II, ministrantom, dyrekcji oraz nauczycielom ze SP nr 1 a także wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia aby wziąć udział w tegorocznych rekolekcjach.

6. Szczególne wyrazy wdzięczności składam Piekarni Państwa Skrodzkich z Konopk oraz masarni Zagłoba za pieczywo, ciasto i wędlinę. Ogarniamy was serdeczną modlitwą.

7. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne . Rozpocznie się ono w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 20.00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.

8. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Ofiary składane przy adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz.18.00, wcześniej, bo na godz. 17.00 zapraszamy wszystkich Parafian na Drogę Krzyżową. W czasie Drogi Krzyżowej będzie możliwość wyspowiadania się. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 21.00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły t.j. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych a wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

9. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem.
Od godz. 8.00 do godz. 14.00 o każdej pełnej godzinie będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Święcenie Pokarmów na wioskach od godz. 8.00 wg przyjętego porządku. Początek w Popowie o godz. 8.00. Ofiary składane przy poświęceniu pokarmów będą przeznaczone na rozpoczęcie prac przy budowie plebanii.

10. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Po zakończeniu liturgii ministranci będą rozprowadzać wodę święconą.

11. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię). W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kolejne msze św. o godz. 9.00, 11.00, 12.30 i 17.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *